Powiedz czego szukasz?

Inspiracje

Kursy językowe w świecie online.

Szacowany czas czytania:

Gdy pandemia koronawirusa zmusiła niemal cały świat do izolacji, wielu przedsiębiorców zaczęło drżeć o swoją przyszłość. Ratunkiem dla części biznesów okazał się internet. O tym, jak nauczyciele i kursanci odnajdują się w nowej, w pełni zdigitalizowanej rzeczywistości, opowiedziała nam Karolina Krajczyńska, dyrektorka N-joy English Szkoły Języków Obcych.

Z tego tekstu dowiesz się:

  • Jak przenieść działalność edukacyjną do Internetu,
  • Jakie platformy najlepiej sprawdzą się przy nauczaniu zdalnym,
  • Na co zwracać uwagę przy prowadzeniu zajęć online, aby były w pełni wygodne i bezpieczne dla lektorów i kursantów.

N-joy English Szkoła Języków obcych powstała w 2005 roku i od tego czasu wykształciła i zaszczepiła miłość do języków setkom kursantów. Zlokalizowana w dzielnicy Wesoła w Warszawie zrzesza zainteresowanych głównie z najbliższej okolicy, a także z podwarszawskiego Zakrętu.

Wybór platformy

Aby szkoła mogła dalej funkcjonować podczas pandemii, konieczne było przeniesienie zajęć do internetu. Pani Karolina musiała działać bardzo szybko. Wraz ze swoim zespołem włożyła ogrom pracy w wybór i testowanie nowych narzędzi do nauczania zdalnego. Już po tygodniu wszystkie kursy mogły odbywać się na platformie Zoom w wersji Pro, która zapewnia bezpieczeństwo zajęć, lektorów i kursantów.

Zoom Pro wykorzystuje kodowanie oraz hasła ukryte w linku do zajęć. Uczniowie, chcąc uczestniczyć w kursie, muszą oczekiwać w wirtualnej poczekalni na weryfikację przez lektora. Dzięki temu na lekcje nie dostają się nieproszeni goście. Warto zauważyć, że przed wyborem platformy Zoom, na której obecnie odbywają się zajęcia, testowane były również inne dostępne narzędzia takie jak: Langlion, Google Meet, Zoom, MS Teams, Clickmeeting.

Jakość połączenia

Niemalże powszechnym problemem, z którym borykają się użytkownicy platform do wideokonferencji, jest niestabilna jakość łącza. Jak radzi sobie z tym szkoła N-joy? Terminy zajęć są tak zaplanowane, aby w tym czasie sieci nie były obciążone.

Zauważyliśmy, że problemy z serwerami najczęściej pojawiały się od poniedziałku do piątku w godzinach od 15:00 do ok. 19:00 – mówi właścicielka szkoły, Karolina Krajczyńska.

Cyfrowe podręczniki

Przy prowadzeniu zajęć lektorzy szkoły N-joy wykorzystują podręczniki w wersji cyfrowej z wydawnictw Macmillan, Cambridge University Press, Oxford University Press i Egis, a także specjalne aplikacje dedykowane tym publikacjom. Lekcje urozmaicają natomiast liczne platformy edukacyjne, takie jak Kahoot, Quizlet, Quizizz czy Wordwall, co sprawia, że są one bardzo wartościowe i interesujące dla kursantów. Pozwalają także w pełni wykorzystać możliwości i szanse, jakie daje przeniesienie zajęć językowych do online.

Szkolenia dla lektorów

Szkoła przeszła cyfrową rewolucję. Do marca 2020 roku lektorzy prowadzili w niej wyłącznie zajęcia stacjonarne, nie mając doświadczenia w nauczaniu online. Cały zespół został gruntownie przeszkolony z pracy na platformach internetowych, w środowisku online.

Dedykowane szkolenia dla lektorów miały wpływ na sukces. Jak zaznacza Pani Karolina, najwięcej wiedzy i praktycznych umiejętności dostarczyły kursy i webinaria organizowane przez niezwykle doświadczone metodyczki – Annę Popławską oraz Luizę Wójtowicz-Wagę pod szyldem Edunation. To właśnie dzięki szkoleniom od Edunation N-joy prowadzi ciekawe i skuteczne lekcje online, wykorzystując najlepsze na rynku narzędzia, programy i aplikacje.

Kursanci N-joy

Najliczniejszą grupą wiekową w N-joy, zarówno przed pandemią, jak i w jej trakcie, są dzieci ze szkoły podstawowej. One oraz młodzież, najszybciej i najlepiej odnalazły się w nowej, cyfrowej rzeczywistości.

Jednak nawet dorośli, w wieku 65+, dzięki pomocy ze strony szkoły, mogli z powodzeniem rozpocząć zajęcia w trybie zdalnym. N-joy oferowała swoje wsparcie na każdym etapie działania w sieci. Przełożyło się to na zadowolenie z zajęć i chętne zapisy na lekcje w nowym roku szkolnym. Oczywiście zdarzały się przypadki, w których bariery technologiczne były nie do pokonania po stronie kursantów, jednak takie sytuacje pozostały w zdecydowanej mniejszości.

Zainteresowanie dodatkową edukacją językową dotyczy głównie dzieci. Po stronie dorosłych szkoła zaobserwowała spadek. Mniej osób zapisuje się na kursy innych języków niż angielski. Mimo tak kształtujących się tendencji obecnie N-joy prowadzi aż 50 grup językowych, uczących się głównie w trybie zdalnym.

Przynajmniej częściowo zajęcia online zostaną utrzymane już na stałe.

Źródło: N-joy

Siłą N-joy jest działanie przede wszystkim na rynku lokalnym. Dzięki temu zespół tworzący to miejsce, czuje wyjątkową więź z ludźmi zamieszkującymi dzielnicę Wesoła. Cyfrowa rewolucja sprawiła, że do lokalnego, serdecznego świata przyjmowane są też osoby z odleglejszych zakątków Warszawy czy nawet innych miast.

Szkoła zapewnia kompleksowy rozwój językowy już od czwartego roku życia. Dzieci szkolne robią systematyczne postępy: łatwiej radzą sobie na lekcjach, zaczynają swobodnie używać języka i świetnie zdają egzamin ósmoklasisty.

W tym roku średnia z ocen egzaminacyjnych wśród uczniów klas ósmych, uczęszczających na zajęcia w N-joy, wyniosła aż 94%.

Młodzież natomiast uczy się płynnego mówienia w języku obcym i rozwija umiejętności językowe, w kierunku zdawania międzynarodowych egzaminów Cambridge oraz matury rozszerzonej.

Od ponad 10 lat zdawalność egzaminów Cambridge wśród kursantów N-joy wynosi 96%!

Jak promuje się N-joy

Zarówno przed, jak i w trakcie pandemii szkoła promuje swoją ofertę m.in. w mediach społecznościowych. Jest to przede wszystkim Facebook, gdzie korzysta też z płatnych kampanii reklamowych. Miejsce promocji szkoły to również przejrzysta strona internetowa. Jednak jak zaznacza Pani Karolina, N-joy jest lokalną szkołą językową. Dlatego najlepszą reklamą są dla niej opinie kursantów, przekazywane drogą poleceń.

Cyfrowa rewolucja przeprowadzona przez N-Joy English Szkołę Języków Obcych bez wątpienia zakończyła się sukcesem. Świadczą o tym głównie kursanci kontynuujący naukę mimo przejścia z trybu stacjonarnego na zdalny. Podczas zmiany pojawiały się drobne potknięcia spowodowane presją czasu, emocjami i zmęczeniem. Nie były to jednak na tyle istotne wpadki, by mogły zaszkodzić digitalizacji. Istotną rolę odegrał zgrany zespół N-Joy – zaangażowany we wszystkie szkolenia, wspierający się nawzajem i poszukujący najlepszych rozwiązań.

Jak przenieść działalność edukacyjną do internetu?

1

Zacznij od szczegółowego planu całego procesu.

2

Zakomunikuj klientom nadchodzącą zmianę: poznaj ich potrzeby oraz obawy związane ze zmianą formy nauczania. Ważne jest utrzymywanie z nimi stałego kontaktu, oferowanie pomocy, również tej technicznej, w trakcie przechodzenia na nauczanie online.

3

Wybierz odpowiednią platformę, na której będą mogły odbywać się zajęcia. Sprawdź funkcjonalność, jakość połączeń, kompatybilność z aplikacjami do używanych podręczników.

4

Zrealizuj zajęcia testowe – zweryfikuj jakość połączenia internetowego i stabilność łącza.

5

Włącz zespół – wspólnie przejdźcie szkolenia, webinary oraz omówcie, czy rozwiązania techniczne są optymalne.

6

Kontroluj jakość i efektywność takiej formy nauczania. Nawet jeśli klienci już są zadowoleni, Ty patrz o krok dalej – pracuj nad ciągłym doskonaleniem się i szukaj coraz lepszych rozwiązań

Metryczka:

  • Nazwa firmy: N-joy English Szkoła Języków Obcych
  • Branża: edukacyjna – szkoła języków obcych
  • Kanały oferowanych usług: hybrydowy
  • Zasięg: Warszawa (głównie dzielnica Wesoła)
Podziel się: