Powiedz czego szukasz?

Prawo

Sklep internetowy z elektroniką? Pamiętaj o BDO!

Szacowany czas czytania:

Z tego tekstu dowiesz się:

  • czym jest rejestr BDO,
  • kim jest wprowadzający do obrotu sprzęt elektryczny i elektroniczny,
  • jakie obowiązki ma wprowadzający do obrotu sprzęt elektryczny i elektroniczny,
  • czy wprowadzający sprzęt elektryczny i elektroniczny rozlicza również baterie,
  • jak mądrze i bez dodatkowych kosztów rozliczać wprowadzany do obrotu sprzęt i baterie.

Myślisz o własnym sklepie internetowym? Dzisiaj jego uruchomienie to pestka. Wybierasz gotową platformę, podpisujesz umowę z dostawcą towarów (lub produkujesz je sam), wprowadzasz produkty do sklepu, uruchamiasz działania marketingowe i… zaczynasz zarabiać.

To oczywiście uproszczenie. Natomiast rozwój handlu w internecie sprawił, że nowy e-sprzedawca, może nie tylko wybierać spośród gotowych platform do prowadzenia sprzedaży (własny sklep, marketplace, social media itd.). Ma również dostęp do setek hurtowni/dystrybutorów, u których może zaopatrywać się w towar. Na dodatek w opcjach bardzo bezpiecznych – dropshipping lub fullfillment – czyli bez konieczności posiadania własnego magazynu.

Jednym z pomysłów może być uruchomienie własnego sklepu internetowego ze sprzętem elektrycznym i elektronicznym. Jeżeli to Ty jako przedsiębiorca, będziesz pierwszym wprowadzającym do obrotu w kraju sprzedawany sprzęt, musisz zrealizować dodatkowe obowiązki związane m.in. z zapewnieniem ustawowych poziomów zbierania, odzysku i recyklingu zużytego sprzętu oraz zainstalowanych w nim baterii. To z kolei powoduje, że musisz zarejestrować się w BDO.

Czym jest BDO – rejestr obowiązkowy dla (wielu) przedsiębiorców

BDO – Baza Danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami. Obejmuje przedsiębiorców, którzy:

 

  • wprowadzają do obrotu opakowania lub produkty w opakowaniach,
  • wprowadzają do obrotu opakowania wielomateriałowe lub po środkach niebezpiecznych,
  • wprowadzają do obrotu sprzęt elektryczny i elektroniczny,
  • wprowadzają do obrotu baterie i akumulatory, oraz
  • są wytwórcami odpadów.

Dlaczego sklep internetowy potrzebuje numeru BDO i jak przebiega jego nadanie? Rejestracja w BDO odbywa się w całości online. Przedsiębiorca, który jest wprowadzającym, płaci opłatę rejestrową – 100 zł dla mikroprzedsiębiorców oraz 300 zł dla pozostałych przedsiębiorców. Co roku, do ostatniego dnia lutego, należy również wnieść opłatę roczną za dany rok – w takiej samej wysokości jak opłata rejestrowa.

Sklep internetowy z elektroniką i bateriami podlega pod BDO!

Każdy sklep internetowy, który pakuje i wysyła do klienta produkty, należy zarejestrować w BDO. Analogicznie, każdy sklep internetowy, który sprzedaje w modelu dropshipping lub korzysta z usług typu fullfillment również podlega pod BDO. Więcej o tym pisaliśmy w artykule „Dlaczego sklep internetowy musi posiadać numer BDO”. W przypadku sprzedawców, którzy w asortymencie mają sprzęt elektryczny i elektroniczny lub baterie, dochodzą dodatkowe, ustawowe obowiązki.

Przede wszystkim, jako wprowadzający do obrotu sprzęt elektryczny i elektroniczny musisz wiedzieć, że ustawodawca wyróżnia 6 grup sprzętu. W zależności od tego, do której z grupa zalicza się wprowadzany przez Ciebie sprzęt, musisz uzupełnić odpowiednie tabele w BDO dot. Twojej firmy.

grupa 1: Sprzęt działający na zasadzie wymiany temperatury, np. lodówki, chłodziarki, zamrażarki, klimatyzatory, pompy ciepła,
grupa 2: Ekrany, monitory i sprzęt zawierający ekrany o powierzchni większej niż 100 cm2, np. monitory, telewizory, laptopy,
grupa 3: Lampy, np. diody led, lampy fluorescencyjne, lampy sodowe,
grupa 4: Sprzęt wielkogabarytowy, którego którykolwiek z zewnętrznych wymiarów przekracza 50 cm, np. pralki, zmywarki, kuchenki, kopiarki, sprzęt muzyczny,
grupa 5: Sprzęt małogabarytowy, którego żaden z zewnętrznych wymiarów nie przekracza 50 cm, np. odkurzacze, kuchenki mikrofalowe, tostery, odbiorniki radiowe,
grupa 6: Małogabarytowy sprzęt informatyczny i telekomunikacyjny, którego żaden z zewnętrznych wymiarów nie przekracza 50 cm, np. smartfony, telefony komórkowe, routery, kalkulatory.

Wprowadzasz do obrotu sprzęt elektryczny i elektroniczny? Pamiętaj, że masz w związku z tym ustawowe obowiązki BDO.

Przede wszystkim musisz określić, skąd pochodzi asortyment, który oferujesz lub będziesz oferować w swoim e-sklepie. Masz trzy możliwości:

 

  • kupujesz sprzęt u polskich dystrybutorów, który sprzedajesz swoim klientom,
  • sprowadzasz zza granicy sprzęt elektryczny i elektroniczny, który dodatkowo może zawierać baterie i akumulatory,
  • produkujesz i sprzedajesz sprzęt pod własną marką lub zlecasz wyprodukowanie sprzętu ze swoim logo, który następnie wprowadzasz do obrotu.

Kupujesz sprzęt u polskich dystrybutorów.
Jest to częste i stosunkowo proste podejście do sprzedaży elektroniki. Zwłaszcza, że na rynku dostępnych jest wiele hurtowni/dystrybutorów oraz ich API do łatwej integracji z e-sklepem. Kupiony w ten sposób towar sprzedajesz klientom w Polsce – w takim wypadku realizujesz standardowe dla każdego sklepu internetowego obowiązki BDO:

 

  • kupujesz sprzęt u polskich dystrybutorów, który sprzedajesz swoim klientom,
  • sprowadzasz zza granicy sprzęt elektryczny i elektroniczny, który dodatkowo może zawierać baterie i akumulatory,
  • produkujesz i sprzedajesz sprzęt pod własną marką lub zlecasz wyprodukowanie sprzętu ze swoim logo, który następnie wprowadzasz do obrotu.

Nie musisz tego robić, jeśli masz podpisaną umowę z organizacją, która zajmuje się odzyskiem opakowań. W takiej sytuacji, w ramach umowy, organizacja realizuje te obowiązki za Ciebie i eliminuje dodatkowe opłaty.

Możesz zapytać: A co z obowiązkami BDO w zakresie sprzętu elektrycznego i elektronicznego? Przecież mam go w ofercie i to ja sprzedaję go klientowi. W tym wypadku za rozliczenie wprowadzonego do obrotu sprzętu odpowiada producent lub importer/dystrybutor, u którego się zaopatrujesz. To za jego pośrednictwem sprzęt ten trafił do naszego kraju. Producent/importer/dystrybutor jest pierwszym wprowadzającym i to on rozlicza wprowadzenie sprzętu na rynek.
Warto przy tym zaznaczyć, że zakup sprzętu od polskiego dystrybutora nie zwalnia Twojej firmy z odpowiedzialności. Może się bowiem okazać, że dystrybutor nie wywiązał się z obowiązków i wtedy spadają one na Ciebie (art. 24 ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym).

Sprzedaż sprzętu elektrycznego i elektronicznego w modelu dropshipping nie oznacza, że zostajesz zwolniony z obowiązku realizacji ustawowych obowiązków. Zwróć uwagę na to, skąd Twój dostawca bierze sprzęt i czy realizuje ustawowe obowiązki w tym zakresie, jeśli to on jest pierwszym wprowadzającym do kraju.
Bardzo ważną kwestią w przypadku sprzedaży w modelu dropshipping jest źródło pochodzenia towaru. Jeżeli integrujemy nasz sklep z hurtownią/dystrybutorem w Polsce, to on w takim wypadku będzie pierwszym wprowadzającym sprzęt elektryczny i elektroniczny i to on realizuje obowiązki z tego tytułu. Jeśli jednak integrację uruchamiamy z firmą spoza kraju, w takim wypadku to my będziemy pierwszym wprowadzającym (na nasze zlecenie sprzęt trafi do Polski i kluczowy jest moment wprowadzenia go na terytorium kraju) i to my będziemy musieli zrealizować odpowiednie, ustawowe obowiązki. Niezależnie od tego, w którym modelu działamy, musimy pamiętać również o obowiązkach w zakresie opakowań – Adrian Silkowski, ekspert organizacji odzysku opakowań TOM-DOLEKO-EKOLA S.A.

Importujesz sprzęt elektryczny i elektroniczny i sprzedajesz go w kraju
Na taki krok w ostatnim czasie decyduje się wielu przedsiębiorców, którzy rozpoczynają przygodę z e-handlem. W zależności od asortymentu i wolumenu sprowadzanego towaru, takie podejście pozwala uzyskać konkurencyjne ceny. Pozwala także szybko wprowadzać do oferty produkty, na które np. w danym momencie zaczyna się „boom”.

Przedsiębiorca, który wprowadza do obrotu na terytorium kraju sprzęt elektryczny i elektroniczny, jest zobowiązany do zapewnienia ustawowych poziomów zbierania, recyklingu i odzysku oraz do prowadzenia zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. – dodaje Silkowski.

Przykład
Firma X importuje z zagranicy do Polski sprzęt AGD, który sprzedaje w swoim sklepie klientom w Polsce. Zgodnie z wymogami ustawy z 11 września 2015 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, firma X powinna zapewnić poziom zbierania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego w wysokości min. 65% średniorocznej masy sprzętu, który wprowadziła do obrotu.

Dodatkowo, firma X, która samodzielnie rozlicza wprowadzany do obrotu sprzęt elektryczny i elektroniczny, musi podpisać umowę z zakładem przetwarzania. Taki zakład prowadzi demontaż oraz przygotowuje do ponownego użycia zużyty sprzęt, który powstał z grupy sprzętu, do której należy wprowadzany przez wprowadzającego sprzęt.

Samodzielna realizacja tych obowiązków przez właściciela e-sklepu jest możliwa. Będzie jednak kosztowna zarówno w kontekście czasu, który należy na nie przeznaczyć, jak i środków finansowych, które można przecież spożytkować w inny sposób, np. na działania marketingowe.

Ustawodawca przewidział ułatwienie dla wprowadzających do obrotu sprzęt elektryczny i elektroniczny. Chcesz sprzedawać elektronikę w swoim e-sklepie? Przenieś realizację tych obowiązków na wyspecjalizowany podmiot.

Produkujesz elektronikę pod własną marką
W tym wypadku, podobnie jak importujący sprzęt elektryczny i elektroniczny do kraju, odpowiadasz za wprowadzenie do obrotu w Polsce sprzętu. Realizujesz w tej sytuacji takie same obowiązki względem wprowadzenia jak importer.

Wprowadzający sprzęt elektryczny i elektroniczny rozlicza też baterie?

Znaczna część sprzętu elektrycznego i elektronicznego ma wbudowane baterie – laptopy, smartfony, zabawki, a nawet duża część sprzętu RTV/AGD. Przedsiębiorca, który wprowadza do obrotu taki sprzęt elektryczny i elektroniczny zobowiązany jest również do zapewnienia ustawowych poziomów zbierania baterii i akumulatorów przenośnych, które wraz ze sprzętem trafiają na rynek.

Baterie należy rozliczać, kiedy:

 

  • są one integralną częścią sprowadzanego urządzenia lub są do niego dołączone,
  • jako producent sprzętu sprowadzasz do kraju baterie z zagranicy i dołączasz je do produkowanych przedmiotów,
  • sprowadzasz baterie do kraju do dalszej odsprzedaży.

Przedsiębiorca, który wprowadza do obrotu baterie i akumulatory ma dodatkowe obowiązki w BDO.

Znaczna część sprzętu elektrycznego i elektronicznego ma wbudowane baterie – laptopy, smartfony, zabawki, a nawet duża część sprzętu RTV/AGD. Przedsiębiorca, który wprowadza do obrotu taki sprzęt elektryczny i elektroniczny zobowiązany jest również do zapewnienia ustawowych poziomów zbierania baterii i akumulatorów przenośnych, które wraz ze sprzętem trafiają na rynek.

Baterie i akumulatory dzielimy na 3 kategorie:

 

  • baterie i akumulatory przenośne,
  • baterie i akumulatory przemysłowe,
  • baterie i akumulatory samochodowe.

W większości przypadków sklep internetowy, który sprzedaje elektronikę, będzie miał do czynienia z bateriami przenośnymi. I to dla nich musi realizować ustawowe obowiązki. Poza standardowymi obowiązkami BDO, wprowadzający baterie i akumulatory musi zrealizować obowiązek zebrania, przetworzenia, recyklingu i unieszkodliwiania zużytych baterii i akumulatorów.

Podobnie jak w przypadku sprzętu, samodzielna realizacja tego obowiązku wymaga sporych nakładów pracy. Na szczęście, tak jak w wypadku opakowań czy sprzętu elektrycznego i elektronicznego, ustawodawca przewidział ułatwienie. Możesz zlecić realizację obowiązków wyspecjalizowanemu podmiotowi.

Sprzedawać elektronikę (i baterie) czy nie?

Jeśli wprowadzasz do obrotu w Polsce sprzęt elektryczny i elektroniczny oraz baterie i akumulatory, musisz zarejestrować się w BDO. W zależności od tego, w jaki sposób zaopatrujesz się w towar (dystrybutor krajowy, import lub produkcja własna), będziesz mieć dodatkowe, ustawowe obowiązki. Pamiętaj, że ustawodawca nie tylko nakłada obowiązki. Daje również narzędzia, dzięki którym realizacja tych obowiązków będzie zdecydowanie łatwiejsza i – co ważne – dużo tańsza.

Nie realizuję obowiązków wprowadzającego sprzęt lub baterie – co mi grozi?

Przede wszystkim musisz pamiętać, że realizację obowiązków wprowadzającego sprzęt elektryczny i elektroniczny oraz baterie i akumulatory nakładają na Ciebie ustawy:

 

  • ustawa z 11 września 2015 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym,
  • ustawa z 24 kwietnia 2009 r. o bateriach i akumulatorach.

Podlegasz również pod obowiązki regulowane przez ustawę z 13 czerwca 2013 r. o opakowaniach i odpadach opakowaniowych.

Niewiedza nigdy nie zwalnia z odpowiedzialności – w przypadku jakiejkolwiek kontroli ze strony Urzędu Marszałkowskiego lub Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska nie wytłumaczysz w ten sposób braku realizacji obowiązków wprowadzającego.

Wysokość kar nakładanych przez te organy może być naprawdę wysoka. Zwłaszcza, jeśli okaże się, że nie realizujesz wszystkich wymaganych ustawami obowiązków. Mówimy tutaj o kwotach w przedziale od 5 000 do nawet 1 000 000 zł. Ostateczną wysokość kary ustala się zawsze na podstawie liczby przewinień i tego, jak bardzo są one rażące.

Czy mogę przekazać realizację obowiązków rozliczenia sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz baterii?

Tak. Zarówno obowiązki w zakresie sprzętu elektrycznego i elektronicznego, jak i baterii oraz akumulatorów można przekazać do wyspecjalizowanych podmiotów – organizacji odzysku.

Korzyści z przekazania realizacji ustawowych obowiązków do organizacji odzysku, np. Organizacji Odzysku Grupy TOM.

Organizacja:

– zapewnia ustawowy poziom zbierania, recyklingu i odzysku zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego,
– zapewnia ustawowy poziom zbierania, przetwarzania, recyklingu i unieszkodliwienia zużytych baterii i akumulatorów,
– zapewnia sieć zakładów zbierania, przetwarzania i unieszkodliwiania zużytego sprzętu i baterii,
– zastępuje wysoką opłatę produktową niską stawką za podpisaną umowę.
– składa indywidualne, roczne sprawozdanie BDO za wprowadzone do obrotu baterie i sprzęt,

Podsumowanie

Obowiązki związane z rozliczaniem wprowadzanego do obrotu sprzętu elektrycznego, baterii czy opakowań obejmują każdego przedsiębiorcę – zarówno takiego, który prowadzi sprzedaż stacjonarną jak i tych sprzedawców, którzy decydują się na handel w sieci. Dzisiaj to właśnie ta druga grupa wydaje się być liczniejsza. Łatwość, z jaką możemy uruchomić sprzedaż w Internecie i nieograniczone grono odbiorców, do którego możemy docierać sprawiają, że na taką formę działalności decydują się nawet Ci, którzy dotychczas sprzedawali jedynie ‘offline’.

Jako przedsiębiorca możesz (i powinieneś) wdrażać rozwiązania, które ułatwią prowadzenie biznesu, przyspieszą jego rozwój i pozwolą być o krok przed konkurencją. Zawsze działaj zgodnie z prawem – korzystaj z wiedzy i doświadczenia sprawdzonych ekspertów, aby uchronić biznes przed kosztownymi niespodziankami. A takie mogą Cię spotkać w przypadku kontroli, jeśli okaże się, że nie rozliczasz wprowadzanych do obrotu opakowań, baterii lub sprzętu.

Podziel się: